Zdrowia: https://eservices. moh. gov. sa/CoronaVaccineRegistration; Instytucja odpowiedzialna za wjazd Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie, ul. Wiertnicza 30, https://www. saudiarabiavisa. co. uk/saudi-embassy-consulates/warsaw-poland. html Instytucja odpowiedzialna za kwarantannę Ministerstwo Zdrowia, telefon alarmowy 937 Weqaya Publlic Health Authority, https://covid19. cdc. sa/contact-us/ Bezpieczeństwo Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże: na pogranicze saudyjsko-jemeńskie (Prowincje Dżizan, Nadżran, Asir) z uwagi na trwający w Jemenie konflikt zbrojny; w rejony przygraniczne z Irakiem (Północna Prowincja Graniczna). Na pozostałym terytorium Arabii Saudyjskiej zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przebywając w Prowincji Wschodniej.
Na terenie Królestwa odnotowuje się sporadyczne przypadki występowania MERS i malarii. Poważne zabiegi medyczne i hospitalizacja są kosztowne. Realizacja usługi medycznej warunkowana jest albo posiadaniem ubezpieczenia albo wniesieniem opłaty w gotówce. Zaleca się zatem wykupienie ważnej polisy ubezpieczeniowej. Apteki są dobrze zaopatrzone a lekarstwa są dostępne bez recepty.
Za odpornych podróżnych uważa się - według definicji GACA (General Authority of Civil Aviation): a) Saudyjczyków lub rezydentów Arabii Saudyjskiej, których status aplikacja Tawakkalna określa jako „odporny” (Immune); b) Podróżnych (nie mających statusu rezydenta lub wjeżdżających po raz pierwszy na teren Arabii Saudyjskiej), którzy na minimum 14 przed wjazdem na teren Królestwa otrzymali wymagane dawki szczepionki zatwierdzonej przez Królestwo czyli: - dwie dawki szczepionki Pfizer/-BioNTech, - dwie dawki szczepionki Oxford-AstraZeneca, - dwie dawki szczepionki Moderna, - jedna dawka szczepionki Jansen (Johnson & Johnson). Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych? Osoby nie posiadające dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19 uznawanych przez Królestwo Arabii Saudyjskiej (Pfizer/AstraZeneca/Moderna/J&J) lub które nie ukończyły pełnego cyklu szczepień uznawane są za osoby niezaszczepione.
Funkcjonuje w ramach obowiązkowej aplikacji monitorującej stan zdrowia – Tawakkalna. Ozdrowieńcy Dzieci Możliwość swobodnego wjazdu do kraju. Kierowcy zawodowi Nie dotyczy. Tranzyt Brak osobnych wytycznych dla kategorii tranzytu. Pozostałe informacje praktyczne Zasady wjazdu z terytorium innych państw Zakaz przylotu z: Libanu, Syrii, Libii, Iranu, Turcji, Armenii, Somalii, Demokratycznej Republika Konga, Wenezueli. Obostrzenia na miejscu Obowiązek noszenia maseczek ochronnych wewnątrz obiektów. Przydatne linki i dane kontaktowe Możliwość rejestracji szczepień dla przyjezdnych poprzez: Portal MUQEEM: https://muqeem. sa/#/vaccine-registration/register; Portal Min.
Wiza miesięczna jest zatem ważna odpowiednio 29 lub 30 dni, a jej bieg rozpoczyna się w dniu przekroczenia granicy. W Królestwie Arabii Saudyjskiej obowiązuje zakaz wwozu i posiadania narkotyków, alkoholu, mięsa wieprzowego i dewocjonaliów związanych z religiami innymi niż islam. Posiadane ww. przedmiotów może skutkować poważnymi problemami podczas przekraczania granicy oraz konsekwencjami prawnymi.
Wymogi wobec osób zaszczepionych Konieczność posiadania ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia na COV-19 w okresie planowanego czasu pobytu. Testy przed przyjazdem Zniesiono. Testy po przyjeździe Nie wymagane. Kwarantanna Zniesiona. Formularz lokalizacyjny Funkcjonuje w ramach aplikacji monitorującej stan zdrowia – Tawakkalna. Osoby niezaszczepione Możliwość wjazdu do kraju. Konieczność posiadania ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia na COV-19 w okresie planowanego czasu pobytu.
Ograniczenia w związku z COVID-19 dotyczące podróży do
Zgodnie z prawem Królestwa Arabii Saudyjskiej za posiadanie lub handel narkotykami przewidziana jest kara śmierci. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? Tak. Wymagana jest pisemna zgoda rodziców niepełnoletniego wraz z kopiami ich dokumentów tożsamości. Zasady pobytu Pobyt turystyczny lub krótkookresowy: brak dodatkowych wymogów pobytowych.
Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie - Twitter
W przypadku przyjazdu w celu innym niż turystyczny zalecamy bezpośredni kontakt z Ambasadą Arabii Saudyjskiej w Warszawie. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu? Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony. Planując podróż do Arabii Saudyjskiej, należy uwzględnić, iż pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy. Trzeba też pamiętać, że Saudyjczycy, określając ważność wizy, posługują się kalendarzem muzułmańskim (hidżra), zgodnie z którym rok kalendarzowy liczy 354 dni, a więc jest o 11 dni krótszy od roku liczonego według kalendarza gregoriańskiego.
Exit Re-Entry Visa). W przypadku planowanego ostatecznego zakończenia pobytu w Arabii wymagane jest uzyskanie specjalnej wizy wyjazdowej (tzw. Final Exit Visa). Osobą prawnie upoważnioną do wnioskowania o wizy wyjazdowe dla pracownika jest wyłącznie sponsor. Nie ma obowiązku meldunkowego. Zdrowie Królestwo Arabii Saudyjskiej wymaga posiadania uodpornienia przeciwko zakażeniom meningokokowym (szczepionki ACWY dla osób podróżujących - dostępne w Polsce preparaty to Menveo i Nimenrix). Przed wyjazdem warto skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną i sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane.
Z uwagi na ostatnie wydarzenia regionalne należy liczyć się z możliwością nagłego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa. Niezależnie od powyższego z zalecamy unikanie samotnych podróży do niezamieszkanych górzystych i pustynnych obszarów kraju. MSZ apeluje jednocześnie o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz. Wjazd i pobyt Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę? Paszport TAK Paszport tymczasowy TAK Dowód osobisty NIE Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży? 6 miesięcy Czy trzeba wyrobić wizę? Obywatele RP są zobowiązani do uzyskania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Wizy turystyczne można uzyskać online poprzez witrynę: https://visa. mofa. sa/.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj. Data aktualizacji: 15. 06. 2022 Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia Zasady wjazdu z terytorium Polski Osoby zaszczepione Kto jest uważany za osobę zaszczepioną? Królestwo Arabii Saudyjskiej uznaje oraz stosuje szczepionki Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca i J&J. Osoby zaszczepione poza granicami kraju mają możliwość uznania zagranicznych szczepień i uzyskanie certyfikatu odporności. Władze saudyjskie respektują europejskie certyfikaty szczepień (EU COVID Certificate).
W ostatnich latach w Arabii Saudyjskiej dochodziło do ataków z użyciem rakiet lub dronów. Ataki wymierzone były m. in. w stolicę państwa – Rijad oraz inne duże ośrodki miejskie. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. instalacje naftowe, obiekty wojskowe, budynki rządowe i użyteczności publicznej).
Arabia Saudyjska dopuszcza wwóz leków w ilości wystarczającej do kuracji trwającej tyle dni ile zaplanowany pobyt w Arabii Saudyjskiej, nie więcej jednak niż na 30 dni leczenia. Zabroniony jest wwóz, nawet do użytku osobistego: preparatów o niepotwierdzonym medycznie działaniu preparatów związanych z wydolnością seksualną („product that carry sexual allegations”) preparatów wytworzonych z ludzkiej krwi lub plazmy szczepionek leków, których podanie wymaga nadzoru learskiego („to be used under medical supervision”) mieszanek ziołowych o nieznanym pochodzeniu lub składzie. Tematyka wwozu leków znajduje się w gestii Saudi Food And Drug Authority (SFDA).
Buku Perbendaharaan Kata Bahasa Poland: Pendekatan
Arabia Saudyjska - Polska w Arabii Saudyjskiej - Portal Gov
Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie - Twitter
Arabia Saudyjska - Polska w Arabii Saudyjskiej - Portal Gov